TREND 📢SENARYO NASIL YAZILIR?

Okumaya, yazmaya ve sinemaya meraklı olan birçok kişinin aklından geçen ilk soru budur. 

Senaryo yazmak insanın deneyimleyebileceği en benzersiz yolculuklardan biridir. Ancak bu yola çıkmak sanıldığından çok daha fazla özen, cesaret, sabır, hazırlık ve fedakârlık gerektiriyor. Senaryo yazma serüveni dışarıdan bakıldığında harika bir yüzme havuzunda oradan oraya süzülerek keyif yapmak gibi görünse de, aslında okyanusun ortasına balıklama atlamak ve bir kara parçasına ulaşmak için mücadele etmekten farksızdır. Sonunda karaya çıkıldığında, yani senaryo tamamlanıp son haline geldiğinde ise, bu kez karadaki hayatta kalma mücadelesi başlar. Senaryonun bir filme dönüşmesini sağlamak için verilen çaba…

Bu yolculukta faydalı olacak araçlardan birçoğunu bu sayfada bulabilirsiniz. Yolunuz açık olsun...

HOW to WRITE a SCREENPLAY?

This is the first question that passes through people's minds those interested in reading, writing, and filmmaking.

Writing a screenplay is one of the unique journeys that a person can experience. However, this journey requires a lot of patience, courage, preparation, and sacrifice than we thought it did. From an external perspective, the screenwriting adventure may seem like a fun day in an aqua-park, but actually, it is no different than jumping into the ocean and struggling to reach a piece of land. And when the land is seen, a new struggle begins to survive on that piece of land. Meaning, when the scenario is completed and finalized, a magical solution must be found to turn it into a movie.

On this page, you can find many useful tools for screenwriting. Have a beautiful journey...  

KİTAPÇI
BOOK STORE

Senaryo yazarlığı ile ilgili birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz ve yazarlık yeteneğinizi geliştirmenize katkıda bulunacak harika kitaplar. (İngilizce & Türkçe)

Great books where you can find answers to your questions about screenwriting and improve your writing skills. (in English & Turkish)EĞİTİM KÖŞESİ
TRAINING CORNER

Yazarlık, yönetmenlik, sanat yönetmenliği, görüntü yönetmenliği ve film yapımcılığı gibi birçok alanda yeteneğinizi ve bilginizi geliştirebileceğiniz ve çoğu çevrimiçi olarak sunulan eğitim seçenekleri.

Online and face-to-face courses where you can develop your skills in different fields, such as writing, directing, producing, art direction, and cinematography.KİŞİSEL SENARYO ATÖLYESİ
PERSONAL SCREENWRITING WORKSHOP

Senaryo yazımının matematiğini çözebilmek ve genel kurallarını daha rahat kavrayabilmek için çokça film izlemek ve mümkün olduğu kadar çok senaryo örneği okumak gerekir. Aşağıda hazırlamış olduğum mini atölyeden seçtiğiniz filmin senaryosunu indirerek bir yandan filmi izlerken üzerinde çalışabilirsiniz. (İngilizce)

To be able to learn the structure of screenwriting and to understand its general rules, it is necessary to watch lots of movies and to read lots of screenplay samples. Download the screenplay of the movie you choose below and work on it while watching the movie at the same time.SENARYO YAZIM PROGRAMLARI
SCREENWRITING SOFTWARE

Senaryo yazmak için önceleri bir kâğıt ve kalem yeterli iken, zamanla bilgisayar ekranında açılan Word sayfaları kullanılmaya başlandı. Teknoloji geliştikçe senaryo yazmayı kolaylaştıran ve yazara zaman kazandıran paket programlar üretildi.

Kimisi daha sade, kimisi daha ayrıntılı özellikler içeren bu programlar birçok senarist tarafından kullanılmaya başlandı. Bunların arasında aylık ve yıllık olarak ödeme gerektirenler olduğu gibi; Celtx, DramaQueen ve Trelby  gibi ücretsiz kullanım sunan programlar da var. İlgili logolara tıklayarak ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

The screenwriting tools were mostly a pencil and paper, and then it continued on a Word page on a computer screen. With technological developments, facilitating and time-saving software solutions have started to be generated, which many screenwriters use nowadays. 

Some of these screenwriting software programs have more specific content, and some are more plain and simple. Some of them require monthly or annual payments, but there are also free software programs such as Celtx, DramaQueen, and Trelby. You can check the details by clicking the related images.FAYDALI İPUÇLARI
USEFUL TIPS

Senaryonuzun yazım sürecinde, yarışma ya da festival başvurusu yaparken, ya da sunum dosyanızı bir yapım şirketine gönderme sürecinde işinize yarayacağını ve size zaman kazandıracağını düşündüğüm birkaç güzel siteden bahsetmek istiyorum.

Here I’d like to mention a few websites and tools that will be very useful and time-saver for screenwriters and filmmakers.

 

* BELGELER *

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından biri hiç şüphesiz PDF’dir. PDF dosyalarınızı başka bir formata dönüştürmeniz gerektiğinde ya da PDF ile ilgili olarak herhangi bir desteğe ihtiyaç duyduğunuzda ILOVEPDF sitesine girerek bu işlemleri ücretsiz olarak kolayca yapabilirsiniz. Diğer formatlarla ilgili dönüştürme seçenekleri için ise çoğunlukla ücretli hizmet veren ZAMZAR adlı siteden yararlanabilirsiniz.

Herhangi bir belge hazırlarken belli bir emoji ya da sembol kullanmaya ihtiyaç duyarsanız TEXTKOOL sitesinde neredeyse tüm seçenekleri bulabilirsiniz.

Kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz diğer uygulama ve programların alternatifleri için ALTERNATIVETO sitesini ziyaret edebilir ve konuyla ilgili olarak kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tamamladığınız eserlerinizi adınıza kayıt etme seçeneklerini incelemek için SAHİPLEN, US-COPYRIGHT ve WGA sitelerine göz atabilirsiniz.

* DOCUMENT *

Undoubtedly, one of the most used document formats today is PDF. When you need to convert your PDF files to another format or need help with any subject related to PDF, you can find answers on the ILOVEPDF website, easily and for free. For the conversion options related to other formats, you can use the ZAMZAR website, which provides mostly paid services.

If you need to use emojis or symbols while preparing any document, you can find almost all the options on the TEXTKOOL website.

You can visit the ALTERNATIVETO website to find some useful alternatives to the applications or programs you use or intend to use.

If you need to register and secure your finished scripts, you can check US COPYRIGHT and WGA websites.

* GÖRSEL *

Özgeçmiş ve sunum dosyalarında kullanılacak olan fotoğraf ve resimler de oldukça önemlidir. Çok sevdiğiniz fotoğraflarınızı hoşunuza gitmeyen fonu yüzünden kullanamıyorsanız REMOVE.BG sitesine ücretsiz olarak yükleyerek arka planını tamamen yok edebilir, şeffaf hale getirebilir ya da istediğiniz bir arka plan ile değiştirebilirsiniz.

Diyelim ki, senaryonuzu yurtdışındaki bir yarışmaya gönderdiniz ve ödül törenine davet edildiniz. Acilen pasaport ya da vize fotoğrafı gerekiyor. Kendi biometrik fotoğrafınızı fotoğraf stüdyosuna gitmenize gerek kalmadan IDPHOTO4YOU sitesine girerek kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Yazılı projelerinizde veya videolarınızda kullanmak üzere dikkat çekici görseller hazırlamak için CANVA sitesine ücretli ya da ücretsiz seçeneklerle üye olabilir, kendi zevkinize göre birbirinden farklı yüzlerce görsel yaratabilirsiniz.

Belirli temalarda profesyonel çekilmiş fotoğraflara ihtiyaç duyarsanız SHUTTERSTOCK sitesindeki milyonlarca seçenek içinde arama yapabilirsiniz.

* VISUAL *

Photos and pictures to be used in resume and presentation files are also very important. If you can’t use your favorite photos because of their ugly background, you can upload it to the REMOVE.BG website to remove the background, to make it transparent, or to replace it with another background of your choice, for free.

If you need professional photographs to use on your projects, you can search through millions of images on SHUTTERSTOCK.

Let's say you sent your spec-script to a contest abroad and were invited to the award ceremony. Urgently a passport or visa photo is required. You can prepare your bio-metric photo by entering the IDPHOTO4YOU website, without having to go to the photo studio.

To prepare remarkable images for your written projects or videos, you can subscribe to the CANVA website with paid or free options, and create hundreds of different images according to your needs.

* SES *

Senaryolarınızı İngilizce olarak yazıyorsanız ya da hazırladığınız kısa film ya da videoya İngilizce seslendirme eklemek istiyorsanız SPIK.AI sitesini incelemenizi öneririm. Burada, yazdığınız İngilizce metnin kadın ya da erkek sesi ile seslendirilmesini sağlayabilir ve kaydedip filminize ekleyebilirsiniz.

Aklınıza gelen notları kağıda yazmak yerine ses kaydı olarak alıyorsanız, ses dosyalarını yazıya çeviren SPEECHNOTES uygulaması çok işinize yarayacaktır.

Senaryo yazarken sessiz ortamlar yerine sesli ya da müzikli ortamlarda çalışmayı tercih ediyorsanız MYNOISE sitesine girerek sayısız arka plan ses demetinden istediğinizi seçebilir ve ilhamla yazabilirsiniz.

* AUDIO *

If you want to add English voice-overs to your short film or video, I recommend reviewing the SPIK.AI website. You can have your English text voiced by the female or male voice, and you can save and add it to your movie.

If you need to convert your voice files into text, SPEECHNOTES App is the address you are looking for. Photographs and pictures used in CV and presentation files are also crucial.

If you don’t prefer to work in quiet places while writing your scripts, you can go to the MYNOISE website, choose a background noise, and write with inspiration.

* FİLM YAPIMI *

Senaryo yazım ya da film yapımı süreçlerinizde hızlı çözümlere ihtiyaç duyarsanız, FIVERR sitesinde çeviri, ses efekti, storyboard gibi birçok konuda freelance çalışan kişiler bulabilirsiniz. Eğer daha profesyonel uzmanlar arıyorsanız, FIVERR PRO sitesini inceleyebilirsiniz.

Eğer İngilizce olarak yaptığınız çalışmalar varsa, senaryo yazarlarına senaryolarını film yapımcılarına sergilemeleri için ücretsiz bir platform sunan SCRIPT REVOLUTION  sitesine üye olarak eserlerinizi burada vitrine çıkarabilirsiniz.

WAVE sitesinde ücretsiz olarak kısa videolar hazırlayabilir, animasyon videoları için ise ücretli hizmet veren ANIMAKER uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.

Kısa filmlere ilgi duyuyorsanız SHORTBYSHORT sitesine girerek bu konuda farklı bilgilere ve duyurulara ulaşabilirsiniz.

* FILMMAKING *

If you need quick solutions in your screenwriting or filmmaking processes; such as translating, visual effects, illustration, storyboard, and digital marketing; you can find freelancers to hire on the FIVERR website. If you are looking for more professional experts, you can try the FIVERR PRO.

If you are interested in short movies, you can visit the SHORTBYSHORT website and access some useful information and announcements on this subject.

You can create eye-catching short videos for free through the WAVE website. If you are planning to make animated videos, you can download the ANIMAKER App, choosing the best pricing plan for you.

If you like to show your scripts to film producers, you can list your scripts or read other writers’ works on the SCRIPT REVOLUTION website. It is a free to use script hosting website that offers screenwriters a platform to promote their scripts and filmmakers the tools needed to search through them.

* SEYAHAT *

İnsanın senaryo yazarken kendini iyi ve özgür hissettiği ve ilham alabileceği bir mekânda olması yazım sürecinin en önemli ayrıntılarından biridir. Senaryolarınızı bir süreliğine ülkenin ya da dünyanın farklı bir noktasında yazmak isterseniz ROADTRIPPERS sitesine girerek tamamen size özel bir seyahat rotası planlayabilirsiniz.

Projelerinizi günlük rutinden uzaklaşarak ve ilham veren topluluklar arasına katılarak sürdürmek isterseniz, dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen BRIGHT TRIBE buluşmaları sizin için harika bir seçenek olabilir.

Eğer yakın zamanda seyahat etmeyi düşünmüyorsanız, yazmaya ara verdiğiniz dakikalarda dünyanın herhangi bir köşesini oturduğunuz yerden de dolaşabilirsiniz. Bunun için OUTSIDESIMULATOR sitesine girip kendinize bir şehir seçmeniz yeterli olacaktır.

* TRAVEL *

One of the essential details of the writing process is to find a feel-good, inspirational place. If you want to write in a different place for a while, you can go to the ROADTRIPPERS website to organize a trip exclusively.

If you’d like to work on your projects by moving away from the daily routine and joining the inspiring communities, BRIGHT TRIBE retreats held in different cities of the world might be a great option for you.

If you do not intend to travel anytime soon, you can travel to any corner of the world from where you sit, when you take a break from writing. Just go to OUTSIDESIMULATOR and choose a destination you love.

* GERÇEK HİKÂYELER *

Senarist olsun, izleyici olsun, herkesin favori bir film türü vardır. Benim gerilim ve gizem filmlerine ayrı bir ilgim olmakla beraber, gerçek hayat hikâyelerinden yola çıkan senaryolar da oldukça ilgimi çeker. Peki, yaşanmış hikâyelerden esinlenilerek çekilen filmlerin hangi bölümlerinin gerçekten yaşanmış olduğunu, hangi bölümlerinin hayal ürünüyle şekillendiğini merak ettiniz mi hiç? Cevabınız ‘evet’ ise INFORMATIONISBEAUTIFUL sitesi bu konudaki merakınızı giderebilir. Bu sitede bazı filmlerin bir şerit halinde dakika dakika renklendirilmiş olduğunu göreceksiniz. Koyu mavi gerçek olayları, koyu pembe ise hayal ürünü olan kısımları ifade ediyor.

Film sektörünün profesyonel ve ünlü isimlerinin ilham veren söyleşilerini okumak ya da izlemek için İngilizce içerik sunan FILM COURAGE ve THE TALKS sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

TÜRSAK VAKFI tarafından düzenlenen keyifli senaryo sohbetlerini vakfın Youtube kanalından takip ederek senaryo yazarlığı ve film yapımcılığı konularında yeni ve faydalı bilgiler edinebilir, düzenlenen yarışma duyurularından haberdar olabilirsiniz.

* TRUE STORIES *

I believe that everyone has a favorite movie genre, whether they are screenwriters or audiences. Although I have a particular interest in thriller and mystery movies, the scenarios based on real-life stories also attract my attention. Have you ever wondered which parts of the movies inspired by true stories and which parts are fiction? If your answer is 'yes', the INFORMATIONISBEAUTIFUL website can satisfy your curiosity on this matter.

You can read or watch inspirational interviews of the great names from the film industry on FILM COURAGE and THE TALKS websites.YAPIM DESTEKLERİ & FORUMLAR 
FILM FUNDING & FORUMS

Senarist, yönetmen ve yapımcıların hiç şüphesiz en büyük arayışlarından biri, emek verdikleri projeleri hayata geçirebilmek için sponsor ya da finans kaynakları bulabilmektir. Bu konuda film sektörüne gönül vermiş olan herkese yardımcı olabilmek amacıyla yaptığım araştırmaların sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz. Platformların başvuru şartlarını, genel kurallarını ve başvuru kabul edilen ülkeleri incelemek için ilgili resimlere tıklayınız.

Undoubtedly, one of the greatest issues of screenwriters, directors, and producers is to find sponsors or financial resources to turn their projects into movies. Below, you can find the results of the researches I made to help everyone who devoted themselves to filmmaking. Click the related images to browse submission requirements, eligible countries, and general rules of the different platforms.

12 PUNTO senaryo aşamasındaki projeleri desteklemeyi, Türk sinemasına nitelikli senaryolar kazandırmayı ve bu projelerin filme dönüştürülmesini hedefleyen bir platformdur. Başvurular yalnızca tüzel kişiler (yapım şirketi, ajans, STK ve vb.) tarafından yapılabilir. Yalnızca Türk filmlerini değil, uluslararası projeleri de desteklemeyi amaçlar.

12 PUNTO is a platform that aims to support projects at the phase of scriptwriting, to bring qualified scenarios to Turkish cinema, and to turn these projects into movies. 12 Punto aims to support not only Turkish films but also international projects. After production and post-production processes, it follows and supports the festival circulation and international distribution processes of films.

FIRST FILMS FIRST Genellikle Balkan ülkelerinden genç yönetmenlerin ilk uzun metraj film projelerini desteklemeyi amaçlayan profesyonel bir eğitim programıdır. Program bir yıllık bir süreye yayılan dört ayrı modülden oluşur.

FIRST FILMS FIRST is an intensive professional training program aimed at supporting young Southeast European film directors to develop their first feature-length fiction film. The program consists of 4 different modules.

EKRAN +, uzun metraj filmlerini hayata geçirmeyi hedefleyen yönetmenler ve yazar-yönetmenler için tasarlanmış olan ve 22 gün süren profesyonel bir eğitim programıdır. Başvuru ücreti yoktur.

EKRAN+ is a 22-day project-based professional training program, primarily designed for directors/writer-directors, and focusing on the vision of their future film. There is no application fee.

SOURCES 2, Avrupa film endüstrisinde ufuk açan senaryo yazımı atölyeleriyle tanınan köklü bir markadır. Film projeleri üzerinde çalışan profesyoneller için senaryo geliştirme atölyeleri ve ileri seviye eğitimler düzenler.

SOURCES 2 is a well-established brand with a recognition level in the European film industry that goes beyond scriptwriting workshops. Sources 2 workshops offer professional script development and advanced training for professionals working on a specific film project.

Uluslararası bir ortak yapım marketi olan CineMart, film yapımcılarına projelerini uluslararası film endüstrisine taşımalarını ve finanse etmelerini sağlayacak olan doğru bağlantıları bulma fırsatları sunan bir platformdur.

The international co-production market, CineMart, creates a platform to offer filmmakers the opportunity to launch their ideas to the international film industry and to find the right connections to get their projects financed.

BERLINALE dünyanın farklı köşelerinde uzun metraj film projeleri üzerinde çalışan tüm yapımcılara açık olan uluslararası bir ortak yapım marketidir. Yapımcılara finans ortaklıkları sağlamak amacıyla her yıl yaklaşık yirmi uzun metraj film projesi seçilir.

Film producers from all over the world can submit their new feature film projects for the Official Selection. Around 20 new feature film projects are selected to forge international co-production and financing partnerships.

SOFIA MEETINGS her yıl Sofya Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen uluslararası bir ortak yapım marketidir. Her yıl dünyanın her köşesinden 700'den fazla sektör yöneticisi, yapımcı, yönetmen, dağıtımcı, ve diğer film profesyonelleri yeni projeler ve filmler keşfetmek amacıyla Sofya'da bir araya gelirler.

SOFIA MEETINGS is an International Coproduction Market that takes place every year during the Sofia International Film Festival. More than 700 industry executives, producers, directors, distributors, film funds, TV buyers, and other film professionals from different parts of the world come together in Sofia to discover new projects and films.

HUBERT BALS FUND çoğunlukla Afrika, Asya, Latin Amerika, Orta Doğu ve Doğu Avrupalı yapımcıların film yapım süreçlerinde senaryo geliştirme aşamasından kurgu aşamasına kadar destek olmayı amaç edinmiş küratöryel bir fondur.

The HUBERT BALS FUND is a curatorial fund dedicated to supporting filmmakers from Africa, Asia, Latin America, the Middle East, and parts of Eastern Europe in every stage of the filmmaking process, from script development to post-production.

KÖPRÜDE BULUŞMALAR İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) çatısı altında Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturan bir ortak yapım, iletişim ve eğitim platformudur.

MEETINGS ON THE BRIDGE is a co-production, training and networking platform that brings producers, directors, and scriptwriters from Turkey and its neighboring countries together with international film professionals in Turkey.

INSIDE PICTURES, film sektöründe en az sekiz yıllık bir tecrübeye sahip olan film profesyonelleri için tasarlanmış bir proje geliştirme programıdır.

INSIDE PICTURES is a development program for senior film executives who have a minimum of 8-years of experience in the film industry.

MEDITERRANEAN FİLM ENSTİTÜSÜ senaryo ve proje geliştirme üzerine odaklanan ve sektör çalışanları arasında iletişim ağı kuran özel bir eğitim organizasyonudur.

MEDITERRANEAN FILM INSTITUTE (MFI) is a specialized training organization, focusing on script and project development while building connections with the audiovisual industry.

FEST PITCHING FORUM film projelerinin geliştirilmesi ve finans seçenekleri üzerine çalışan uluslararası bir ortak yapım etkinliğidir. Forum dört ayrı kategoriye ayrılmıştır.

FEST PITCHING FORUM is an international film financing and co-production event focused on the facilitation, development, and financing of film projects. The forum is divided into four categories.

KARLOVY VARY Uluslararası Film Festivali, Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük ve Orta ve Doğu Avrupa'daki en prestijli film festivalidir. Festivalde her yıl dünyanın her yerinden yaklaşık 200 film sergilenir.

The KARLOVY VARY International Film Festival is the largest film festival in the Czech Republic and the most prestigious such festival in Central and Eastern Europe. Each year, the Karlovy Vary IFF presents about 200 films from all over the world.

ACE PRODUCERS, çoğunlukla Avrupalı bağımsız film yapımcılarının oluşturduğu özel bir platformdur. Temel amacı uluslararası ortak yapımların teşvik ve finanse edilmesini sağlamaktır.

The ACE PRODUCERS is an exclusive network of experienced independent film producers from Europe and beyond. A fundamental aim of ACE Producers is to encourage and enable international co-productions.

CineLink Proje Geliştirme; Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan yapım veya kurgu aşamasındaki uzun metraj kurgu ve belgesel filmlerin sergilendiği bir platformudur.

CineLink Work in Progress is a showcase of feature-length fiction and documentary films in the production or post-production stages from Southeast Europe, the Middle East, and North Africa.

CineLink Ortak Yapım Marketi, geliştirme veya finans aşamasında olan ve gelecek vaad eden Güneydoğu Avrupa filmlerinin buluşma yeridir.

The CineLink Co-Production Market presents the most promising Southeast European feature film projects in the development and financing stage.

Cinephilia Kısa Film Geliştirme Platformu’nun amacı Ortadoğu ve Afrika'dan özgün, vizyoner ve cesur projeler geliştirerek senaryo yazma sanatına katkıda bulunmaktır.

Cinephilia Shorts Lab aims to develop original, visionary, and daring voices in the art of screenwriting from the Middle East and Africa.

CINEPHILIA BOUND CANNES, Orta Doğu ve Afrika'dan, birinci, ikinci veya üçüncü uzun metraj veya belgesel film projesi üzerinde çalışan yazar ve yönetmenleri uluslararası yapımcılar ile buluşturmayı amaçlayan üç günlük bir ortak yapım platformudur.

CINEPHILIA BOUND CANNES aims to facilitate a dialogue for possible co-production between international producers & authors/filmmakers from the Middle East and Africa who are working on their first, second or third feature narrative or documentary film project.

Venice (Venedik) Film Yapım Marketi, uluslararası sektör profesyonelleri ile bire bir görüşmeler düzenlemek suretiyle Avrupalı ve uluslararası yapımcıların seçilmiş projelerine finansal destek sağlamalarına destek veren bir platformdur.

The Venice Gap-Financing Market is a platform for selected projects that aims to support European and international producers to secure financing for their projects through one-to-one meetings with potential and pertinent international professionals.

IDFA FORUM ufuk açan yaratıcı belgesel film ve internet platformu projeleri üzerinde çalışan senaristler, yönetmenler ve yapımcılar için en etkili buluşma noktalarından biridir.

IDFA FORUM is one of the most influential meeting places for filmmakers, creators, and producers working on ground-breaking creative documentaries and new media projects.

NIPKOW PROGRAMM, uluslararası film ve medya profesyonellerini bireysel projelerini geliştirmeleri için Berlin'de bir araya getiren benzersiz bir programdır. Katılımcılara bire bir mentorluk programına ek olarak reklam, pazarlama ve yeni teknolojiler gibi alanlara odaklanan özel eğitim seminerlerine katılım fırsatları da sunulur.

The NIPKOW PROGRAMM is a unique fellowship programme designed for international film and media professionals to develop and refine their projects in Berlin. In addition to one-to-one mentoring, participants will be given the opportunity to attend special training seminars focusing on various aspects of packaging, promotion, sales, and new technologies.

TFL Buluşmaları, TorinoFilmLab'da geliştirilen projelerin ve filmlerin sergilendiği ve küresel bir ortak yapım marketinin de bulunduğu yıllık bir etkinliktir.

The TFL Meeting Event is the annual showcase of the projects, talents, and films developed at TorinoFilmLab, featuring a global co-production forum for independent original or adapted feature films, and a presentation of the professionals trained within the scheme.

Torino ScriptLab, henüz erken aşamada olan özgün veya uyarlama film projeleri için düzenlenen bir senaryo yazarlığı programıdır.

The Torino ScriptLab is a screenwriting programme for fiction feature films, both original ideas and adaptations, in the early stages of development.

MIA Pitching Forum ve Ortak Yapım Marketi, uluslararası düzeyde yeni film projelerinin oluşturulması ve geliştirilmesini, yeni iş fırsatlarını teşvik etmeyi ve hızlandırmayı amaçlar.

MIA Pitching Forum & Co-production Market aims to facilitate, encourage, and accelerate new business opportunities for the development and creation of new content on an international level.

Apulia Film Commission Fonu, İtalya’da faaliyet gösterir ve yapım aşamasındaki film veya dizi projelerini desteklemeyi amaçlar.

The Apulia Film Commission Fund in Italy is aimed at supporting the production phase of audiovisual projects or a series of audiovisual projects.

FROM THE HEART PRODUCTIONS ilham veren film, dizi veya belgesel projeleri üzerinde çalışan bağımsız film yapımcılarına finansal destek vermeyi amaçlar.

FROM THE HEART PRODUCTIONS is dedicated to helping independent filmmakers with unique films that make a contribution to society get their films funded.

Antalya Film Forum, Türkiye film endüstrisinin gelişimini desteklemeyi, Türkiye’den projeler için ortak yapım fırsatlarını genişletmeyi, Türkiye ve uluslararası film endüstrisi arasındaki bağı güçlendirmeyi amaçlayan bir ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformudur.

Antalya Film Forum is a co-production market and project development platform that aims to support the development of the film industry, to expand co-production opportunities for Turkish projects to encourage networking between Turkish and foreign film industry.

FIRST FLIGHTS KISA FILM FONU yeni yeteneklerin uzun metraj bir filme başlamadan önce kısa filmler yaparak fikirlerini test etmelerine olanak tanır. Kısa film ve kısa belgesel projelerinin yapım bütçesine için 7.000 £ 'a kadar hibe katkısında bulunur.

The FIRST FLIGHTS SHORT FILM FUND allows new talent to test their ideas before embarking on a feature film. Grants of up to £7,000 are available towards the production costs of scripted and documentary short film content.

OLFFI; film ve dizi projeleri için kullanılabilecek finans seçenekleri ve yapım teşvikleri hakkında en geniş veri tabanını sunan sitedir.

OLFFI is the only website offering a complete database on all public funding programs and production incentives for film, TV, new media, and more.

KİTLESEL FONLAMA SEÇENEKLERİ
CROWDFUNDING SOURCES

WEFUNDER en büyük kitlesel fonlama platformlarıdan biridir. ABD'de yeni bir iş kurmak isteyen ya da yeni bir film projesi üzerinde çalışan kişiler online kayıt olarak finans kaynağı yaratma çalışmalarına hemen başlayabilirler.

WEFUNDER is the largest regulation crowdfunding portal. If you are launching a new business or making a movie in the United States, register online and start raising money right away.

INDIEGOGO'nun kitlesel fonlama kampanyaları, çığır açan yeni projelerin hayata geçirilmesine katkıda bulunur.

INDIEGOGO's crowdfunding campaigns are where new and groundbreaking products take flight, sometimes long before they hit mainstream availability.

KICKSTARTER kitlesel fonlama kampanyaları fikirleri gerçeğe dönüştürür. Yazar, yönetmen ve yapımcıların yeni projele ve fikirlerini kitlelerle paylaşmalarına ve finanse etmelerine olanak tanır.

KICKSTARTER’s crowdfunding campaigns make ideas into reality. It’s where creators share new visions for creative work with the communities that will come together to fund them.

SEED & SPARK özellikle film yazarı ve yapımcılarının projelerini kitlesel fonlama yoluyla hayata geçirmelerine katkıda bulunmayı amaçlar.

SEED&SPARK is a crowdsourced film & TV studio where creators can build audiences through crowdfunding and audiences can watch movies & shows through on-demand streaming.

CROWDFON Kitlesel Fonlama Platformu, gerçekleştirilmesi planlanan bir proje için gereken maddi desteği, projeye ilgi duyan insanları ortak bir ağ üzerinden bir araya getirerek elde etmek üzerine kurulmuş bir sistemdir.

CROWDFON Crowdfunding Platform is a system built on obtaining the financial support required for new projects.

FONGOGO her türlü projenin hayata geçmesi için ihtiyaç duyulan sermayenin kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracı olan bir kitlesel fonlama platformudur.

FONGOGO is a crowdfunding platform that contributes to the accumulation of the capital needed for all kinds of new projects.


esrinart_senaryo_blog