TREND 📢


SENARYO NASIL YAZILIR?

Okumaya, yazmaya ve sinemaya meraklı olan birçok kişinin aklından geçen bir sorudur bu. Senaryo yazmak insanın deneyimleyebileceği en benzersiz yolculuklardan biridir. Ancak bu yola çıkmak sanıldığından çok daha fazla özen, cesaret, sabır, hazırlık ve fedakârlık gerektiriyor. Senaryo yazma serüveni dışarıdan bakıldığında harika bir yüzme havuzunda oradan oraya süzülerek keyif yapmak gibi görünse de, aslında okyanusun ortasına balıklama atlamak ve bir kara parçasına ulaşmak için mücadele etmekten farksızdır. Sonunda karaya çıkıldığında, yani senaryo tamamlanıp son haline geldiğinde ise, bu kez karadaki hayatta kalma mücadelesi başlar. Senaryonun bir filme dönüşmesini sağlamak için verilen çaba…

HOW to WRITE a SCREENPLAY?

This is a question asked by many people who are interested in reading, writing and movies. Writing a screenplay is one of the most unique journeys that a person can experience. However, this journey requires a lot of patience, courage, preparation and sacrifice than we thought it did. From an external perspective, the screenwriting adventure may seem like a fun day in an aqua-park, but actually it is not different than jumping into the ocean and struggling to reach a piece of land. And, when the land is seen, a new struggle begins to survive on that piece of land. Meaning, when the scenario is completed and finalized, a magical solution must be found in order to turn it into a movie…KİTAPÇI

Senaryo yazarlığı ile ilgili birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz ve yazarlık yeteneğinizi geliştirmenize katkıda bulunacak harika kitaplar... (İngilizce & Türkçe)

BOOK STORE

Great books where you can find answers to your questions about screenwriting and improve your writing skills. (in English & Turkish)


İLHAM KÖŞESİ
INSPIRATIONAL CORNER

KİŞİSEL SENARYO ATÖLYESİ

Senaryo yazımının matematiğini çözebilmek ve genel kurallarını daha rahat kavrayabilmek için çokça film izlemek ve mümkün olduğu kadar çok senaryo örneği okumak şarttır. Aşağıda hazırlamış olduğum mini atölyeden seçtiğiniz filmin senaryosunu indirerek bir yandan filmi izlerken üzerinde çalışabilirsiniz. (İngilizce)

PERSONAL SCREENWRITING WORKSHOP

To be able to learn the structure of screenwriting and to understand its general rules, it is necessary to watch lots of movies and to read lots of screenplay samples. Download the screenplay of the movie you choose below and work on it while watching the movie at the same time.


SENARYO YAZIM PROGRAMLARI

Senaryo yazma yolculuğu önceleri bir kâğıt ve kalem ile yapılırken, sonrasında bilgisayar ekranında açılan bir Word sayfasında devam etmeye başladı. Teknoloji geliştikçe senaryo yazmayı kolaylaştıran ve yazara zaman kazandıran paket programlar üretilmeye başlandı. Kimisi daha sade, kimisi daha ayrıntılı özellikler içeren bu senaryo yazma programları birçok senarist tarafından kullanılmaya başlandı. Bunların arasında aylık ve yıllık olarak ödeme gerektiren programlar olduğu gibi; Celtx, DramaQueen ve Trelby gibi ücretsiz kullanım sunan programlar da var. Aşağıdaki logolara tıklayarak ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

SCREENWRITING SOFTWARE SOLUTIONS

The tools of the screenwriting journey were mostly a pencil and a paper, and then it continued on a Word page on a computer screen. With technological developments, facilitating and time saving software solutions have started to be generated which are used by many screenwriters nowadays. Some of these screenwriting software programs have more detailed content and some are more plain and simple. Some of them require monthly or annual payments, but there are also free software programs such as Celtx, DramaQueen and Trelby. You can check the details by clicking the images below.


HIZLI ÇÖZÜMLER

Destek hizmetleri için aşağıdaki resimlere tıklayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

QUICK SOLUTIONS

For various support services, you can click the images below to get information.


VİTRİN

Kendi filmini çekmek ya da yeni ve ilgi çekici videolar hazırlamak isteyenler için.

SHOWCASE

For people who are interested in making their own movies or creating impressive new videos.


Telifsiz & Yüksek Kalite Fotoğraf Koleksiyonları

Copyright-Free & High-Definition Stock Images


Klippyo Video Yaratım Programı

Klippyo Video Creator