PLAN


 


 

SENARYO NASIL YAZILIR?

Okumaya, yazmaya ve sinemaya meraklı olan birçok kişinin aklından geçen ilk soru budur. 

Senaryo yazmak insanın deneyimleyebileceği en benzersiz yolculuklardan biridir. Ancak bu yola çıkmak sanıldığından çok daha fazla özen, cesaret, sabır, hazırlık ve fedakârlık gerektiriyor. Senaryo yazma serüveni dışarıdan bakıldığında harika bir yüzme havuzunda keyif yapmak gibi görünse de, aslında okyanusun ortasına balıklama atlamak ve bir kara parçasına ulaşmak için mücadele etmekten farksızdır. Sonunda karaya çıkıldığında, yani senaryo tamamlanıp son haline geldiğinde ise, bu kez karadaki hayatta kalma mücadelesi başlar. Senaryonun filme dönüşmesini sağlamak için verilen çaba.

Senaryo yazma serüvenindeki yol haritanızı planlamak adına faydalı olacağına inandığım birçok bilgiyi bu sayfada bulabilirsiniz.

Yolunuz açık olsun...

...

HOW to WRITE a SCREENPLAY?

If someone is interested in writing and filmmaking, this is the first question that comes to mind.

Writing a screenplay is one of the most unique journeys a person can experience. This journey, however, requires far more patience, courage, preparation, and sacrifice than we predicted. From the outside, the screenwriting adventure may appear to be a fun day at an aqua park, but it is actually no different than jumping into the ocean and struggling to reach a piece of land. When the land is seen, a new battle for survival on that piece of land begins. That is, once the script has been completed and finalized, a magical solution must be found in order for it to be made into a film.

On this page, you will find many useful tools and information to help you plan your road map for your screenwriting adventure.

Have a wonderful journey...

...


 

KÜTÜPHANE

Senaryo yazarlığı ile ilgili birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz ve yazarlık yeteneğinizi geliştirmenize katkıda bulunacak harika kitaplar.

LIBRARY

Great books to help you learn more about screenwriting and improve your writing skills.


 

EĞİTİM KÖŞESİ

Yazarlık, yönetmenlik, sanat yönetmenliği, görüntü yönetmenliği ve film yapımcılığı gibi birçok alanda yeteneğinizi ve bilginizi geliştirebileceğiniz ve çoğu çevrimiçi olarak sunulan eğitim seçenekleri.

TRAINING CORNER

Some online and in-person courses and classes where you can improve your skills in various fields, including creative writing, directing, film production, screenwriting, art direction, and cinematography.


 

SENARYO YAZIM PROGRAMLARI

Yazmak için önceleri kâğıt ve kalem yeterliyken zamanla daktilo ve sonrasında bilgisayar ekranında açılan sayfalar kullanılmaya başlandı. Teknolojinin ve sinema sektörünün gelişmesiyle birlikte senaryo yazmayı kolaylaştıran ve yazara zaman kazandıran özel paket programlar tasarlanmaya başlandı.

Kimisi daha sade, kimisi daha ayrıntılı özellikler içeren bu programlar günümüzde birçok senarist tarafından sıklıkla kullanılıyor. Bunların arasında aylık ve yıllık olarak ödeme gerektirenler olduğu gibi; Celtx, DramaQueen ve Trelby  gibi ücretsiz kullanım sunan programlar da var.

Ayrıntıları incelemek için ilgili logolara tıklayınız.

SCREENWRITING SOFTWARE

Writing tools were once as simple as a pen and paper, then a typewriter, and finally a Word document on a computer screen. With technological advancements, facilitating and time-saving software programs began to be developed, which are now used by the majority of screenwriters.

Some of these screenwriting software programs are more specific in their content, while others are more straightforward. Aside from those that require monthly or annual payments, there are some free software programs available, such as Celtx, DramaQueen, and Trelby.

More information can be found by clicking on the related images.


 

FAYDALI İPUÇLARI

USEFUL TIPS

BELGE

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından biri hiç şüphesiz PDF’dir. PDF dosyalarınızı başka bir formata dönüştürmeniz gerektiğinde ya da desteğe ihtiyaç duyduğunuzda ILOVEPDF sitesinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Diğer formatlarla ilgili dönüştürme seçenekleri için ise çoğunlukla ücretli hizmet veren ZAMZAR sitesine başvurabilirsiniz.

Herhangi bir belge hazırlarken belli bir emoji ya da sembole ihtiyaç duyarsanız TEXTKOOL sitesinde neredeyse tüm seçenekleri bulabilirsiniz.

Kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz uygulama ve programların alternatifleri için ALTERNATIVETO sitesinden kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tamamladığınız eseri adınıza kaydettirmek için SAHİPLEN, US-COPYRIGHT ve WGA sitelerini inceleyebilirsiniz

DOCUMENT

PDF is unquestionably one of the most popular document formats today. If you need to convert your PDF files to another format or need assistance with PDF, you can find your answers on the ILOVEPDF website, easily and for free. You can use the ZAMZAR website, for conversion options related to other formats, which primarily provides paid services.

If you need to use emojis or symbols while creating a document, the TEXTKOOL website has almost all of the options.

You can use the search engine ALTERNATIVETO to find some useful alternatives to the applications or programs you use or intend to use.

You can check US COPYRIGHT and WGA websites to register and secure your completed screenplays or visual arts works.

GÖRSEL

Sevdiğiniz fotoğraflarınızı hoşunuza gitmeyen fonu yüzünden özgeçmiş ya da resmi belgelerinizde kullanamıyorsanız REMOVE.BG sitesinde arka planını kolayca ve ücretsiz olarak şeffaf hale getirebilirsiniz..

Diyelim ki, senaryonuzu yurtdışındaki bir yarışmaya gönderdiniz ve ödül törenine davet edildiniz. Acilen pasaport ya da vize fotoğrafı gerekiyor. Kendi biometrik fotoğrafınızı fotoğraf stüdyosuna gitmenize gerek kalmadan IDPHOTO4YOU sitesine girerek kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Projelerinizde kullanmak üzere dikkat çekici görseller hazırlamak için CANVA sitesine ücretli ya da ücretsiz seçeneklerle üye olabilirsiniz.

Projeleriniz için yüksek çözünürlükte fotoğraflara ihtiyaç duyuyorsanız SHUTTERSTOCK size milyonlarca seçenek sunuyor.

VISUAL

If the background of your favorite photo prevents you from using it on your resume or other official documents, you can upload it to the REMOVE.BG website and have it erased for free.

Assume you participated in a spec script competition in another country and were invited to the award event. A passport or visa photo is required immediately. By using the IDPHOTO4YOU website, you can prepare your biometric photo without going to a photo studio.

You can subscribe to the CANVA website with paid or free options to create stunning images for your written projects or videos.

If you need professional photographs for your projects, SHUTTERSTOCK provides millions of images to choose from.

SES

Hazırladığınız kısa film ya da videolara İngilizce seslendirme eklemek istiyorsanız SPIK.AI sitesinde İngilizce metnin kadın ya da erkek sesi ile seslendirilmesini sağlayabilir ve kaydedip filminize ekleyebilirsiniz.

Aklınıza gelen fikirleri not almak yerine sesli kaydediyorsanız, ses dosyalarını yazıya çeviren SPEECHNOTES uygulaması çok işinize yarayacaktır.

Sessiz ortamlarda yazamıyorsanız MYNOISE sitesine girerek sayısız arka plan ses demetinden dilediğinizi seçebilir ve ilhamla yazabilirsiniz.

AUDIO

If you wish to add English voice-overs to your short film or video, I recommend going to the SPIK.AI website. You can have your English text dubbed by either a female or male voice, and you can save and add it to your movie.

If you prefer to record your ideas rather than take notes, the SPEECHNOTES App, which converts voice files to text, is the place to go.

If you don't like writing in silence, go to the MYNOISE website, choose a background noise, and write with inspiration.

FİLM YAPIMI

WAVE sitesinde ücretsiz olarak kısa videolar hazırlayabilir, animasyon videoları içinse ücretli hizmet veren ANIMAKER uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.  

İngilizce senaryolarınız varsa, ücretsiz bir platform olan SCRIPT REVOLUTION  sitesine üye olarak eserlerinizi burada vitrine çıkarabilirsiniz.

Kısa filmlere ilgi duyuyorsanız SHORTBYSHORT sitesini ziyaret ederek bu konuda birçok bilgi ve duyuruya ulaşabilirsiniz.

FILMMAKING

You can create eye-catching short videos for free through the WAVE website. If you plan to make animated videos, you can download ANIMAKER, choosing the best pricing plan for you.

You can list your scripts or read other writers’ works on the SCRIPT REVOLUTION website for free.

If you are interested in short movies, you can visit the SHORTBYSHORT website and access useful information and announcements on this subject.

SEYAHAT

İnsanın kendisini özgür ve ilham dolu hissettiği bir yerde olması yazım sürecinin önemli ayrıntılarından biridir. Senaryolarınızı bir süreliğine farklı bir destinasyonda yazmayı düşünüyorsanız ROADTRIPPERS sitesine girerek tamamen size özel bir seyahat rotası planlayabilirsiniz.

Projelerinizi günlük rutinden uzaklaşıp ilham veren topluluklar arasında sürdürmek isterseniz dünyanın farklı noktalarında düzenlenen BRIGHT TRIBE buluşmaları sizin için harika bir seçenek olabilir.

Yakın zamanda seyahat düşünmüyorsanız, yazmaya ara verdiğiniz dakikalarda dünyanın herhangi bir köşesini oturduğunuz yerden de gezebilirsiniz. Bunun için OUTSIDESIMULATOR sitesine girip bir şehir seçmeniz yeterli olacaktır.

TRAVEL

Being in a place where one feels free and inspired while writing a screenplay is one of the most important details of the writing process. If you intend to write for a while in a different location, visit the ROADTRIPPERS website to create a unique travel itinerary for yourself.

BRIGHT TRIBE meetings organized across the world can be a fantastic alternative for you if you wish to get away from your everyday routine and continue your initiatives amid inspiring groups of people.

If you don’t have any travel plans in the near future, you can also visit any part of the world from where you sit. During your break from writing, you can easily go to the OUTSIDESIMULATOR website and select a city.

GERÇEK HİKÂYELER

Herkesin favori bir film türü vardır. Benim gerilim ve gizem filmlerine ayrı bir merakım olmakla beraber gerçek hayattan yola çıkan senaryolar da çok ilgimi çeker. Peki, yaşanmış öykülerden esinlenilerek çekilen filmlerin hangi bölümlerinin hayal ürünü hangi bölümlerinin gerçekten yaşanmış olduğunu merak ettiniz mi hiç? Cevabınız ‘evet’ ise INFORMATIONISBEAUTIFUL  sitesi merakınızı giderebilir. Burada bazı filmler şerit halinde renklendirilmiş ve koyu mavi kısımlar gerçek olayları ifade ediyor.

TÜRSAK VAKFI tarafından düzenlenen keyifli senaryo sohbetlerini vakfın Youtube kanalından takip ederbilir; sinema, televizyon ve tiyatro dünyasından isimlerin gerçek hikayelerine tanık olabilirsiniz.

TRUE STORIES

Everyone has a favorite movie genre, whether they are screenwriters or moviegoers. Although I prefer thriller and mystery films, screenplays based on true stories also pique my interest. Have you ever wondered which parts of a movie are based on true stories and which are made up? If your answer is 'yes,' the INFORMATIONISBEAUTIFUL website, which displays a scene-by-scene dissection of some Hollywood films, may pique your interest. Dark blue areas indicate that it is a true story.

On the FILM COURAGE and THE TALKS websites, you can read or watch inspirational interviews with some of the industry's biggest figures, as well as witness their real-life stories.


 

KİŞİSEL ATÖLYE

Senaryo yazımının matematiğini çözebilmek ve genel kurallarını daha rahat kavrayabilmek için çokça film izlemek ve senaryo örneği okumak gerekir. Aşağıda hazırlamış olduğum seçkiden tercih ettiğiniz filmin (İngilizce) senaryosuna ilgili afişe tıklayarak ulaşabilir ve filmi senaryo üzerinden takip ederek izleyebilirsiniz. Bu çalışma hem senaryo formatı ve yapısı hakkında hem de sahne betimlemelerinin nasıl yapıldığı konusunda size büyük fayda sağlayacaktır. Keyifli çalışmalar.

PERSONAL WORKSHOP

It is essential to watch a number of movies and read script examples in order to see the nature of screenwriting and understand the basic principles more easily. You can find the screenplay of the movie you prefer in the collection below by clicking on the related poster. I recommend you examine the screenplay while viewing the movie. This study will be highly beneficial to you in terms of both screenplay format and structure, as well as how scene descriptions are created.

500 Days of Summer SCREENPLAY | Aşkın 500 Günü | 2009

American Beauty SCREENPLAY | Amerikan Güzeli | 1999

Back to the Future SCREENPLAY | Geleceğe Dönüş | 1985

Casablanca SCREENPLAY | Kazablanka | 1942

Cast Away SCREENPLAY | Yeni Hayat | 2000

Citizen Kane SCREENPLAY | Yurttaş Kane | 1941

Eternal Sunshine of the Spotless Mind SCREENPLAY | Sil Baştan | 2004

Get Out SCREENPLAY | Kapan | 2017

Good Will Hunting SCREENPLAY | Can Dostum | 1997

Green Book SCREENPLAY | Yeşil Rehber | 2018

Inception SCREENPLAY | Başlangıç | 2010

Inside Out SCREENPLAY | Ters Yüz | 2015

Jerry Maguire SCREENPLAY | Yeni Bir Başlangıç | 1996

Kramer Vs. Kramer SCREENPLAY | Kramer Kramer'e Karşı | 1979

No Country For Old Men SCREENPLAY | İhtiyarlara Yer Yok | 2007

Pretty Woman SCREENPLAY | Özel Bir Kadın | 1990

Reservoir Dogs SCREENPLAY | Rezervuar Köpekleri  | 1992

Rocky SCREENPLAY | 1976

Slumdog Millionaire SCREENPLAY | Milyoner | 2008

Stranger Than Fiction SCREENPLAY | Lütfen Beni Öldürme | 2006

The Lord Of The Rings SCREENPLAY | Yüzüklerin Efendisi | 2001

The Ring SCREENPLAY | Halka | 2002

The Sixth Sense SCREENPLAY | Altıncı His | 1999

The Truman Show SCREENPLAY - Truman Şov | 1998

When Harry Met Sally SCREENPLAY | Harry Sally ile Tanışınca | 1989


 

ODAKLANMA MÜZİKLERİ

 

DEEP FOCUS MUSIC

 


 

FİLM YAPIM DESTEKLERİ

Bağımsız senarist ve yönetmenlerin en büyük arayışlarından biri, emek verdikleri projeleri hayata geçirebilmek için finans kaynakları bulabilmektir. Bu konuda film sektörüne gönül vermiş olan herkese ışık tutabilmek amacıyla yaptığım araştırmaların sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz. Farklı ortak yapım marketlerinin ve forumların başvuru şartlarını, genel kurallarını ve başvuru kabul edilen ülkeleri incelemek için ilgili logoya tıklayınız.

FILM FUNDING & FORUMS

Without a doubt, one of the most difficult challenges for screenwriters, directors, and producers is finding sponsors or financial resources to turn their projects into films. Below are the findings of the research I carried in order to assist anyone who has dedicated their lives to filmmaking. Click the related images to learn more about the submission requirements, eligible countries, and general platform rules.

12 PUNTO TRT SENARYO GÜNLERİ
Türkiye

Senaryo aşamasındaki projeleri desteklemeyi, sektöre nitelikli senaryolar kazandırmayı ve bu projelerin filme dönüştürülmesini hedefleyen platform, yalnız Türk filmlerini değil, uluslararası projeleri de desteklemeyi amaçlar. Uzun metraj proje başvuruları sadece tüzel kişiler tarafından yapılabilirken kısa film projeleri için böyle bir şart aranmaz ve bireysel başvuru yapılabiliir.

12 PUNTO TRT SCRIPT DAYS
Turkiye

12 PUNTO is a platform that aims to support scriptwriting projects, bring qualified scenarios to Turkish cinema, and turn these projects into films. 12 Punto aims to support both Turkish and international projects. It follows and supports the films' festival circulation and international distribution processes after the production and post-production phases.

ACE PRODUCERS
ORTAK YAPIM PLATFORMU
Hollanda

Çoğunlukla Avrupalı bağımsız film yapımcılarının oluşturduğu özel bir platformdur. Temel amacı uluslararası ortak yapımların teşvik ve finanse edilmesini sağlamaktır.

ACE PRODUCERS
CO-PRODUCTION PLATFORM
Netherlands

The ACE Producers is an exclusive network of experienced independent film producers from Europe and beyond. The primary goal of ACE Producers is to encourage and facilitate international co-productions.

ANTALYA FİLM FORUM
ORTAK YAPIM MARKETİ
Türkiye

Türkiye film endüstrisinin gelişimini desteklemeyi, Türkiye’den projeler için ortak yapım fırsatlarını genişletmeyi, Türkiye ve uluslararası film endüstrisi arasındaki bağı güçlendirmeyi amaçlayan bir ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformudur.

ANTALYA FILM FORUM
CO-PRODUCTION MARKET
Turkiye

Antalya Film Forum is a co-production market and project development platform that aims to support the growth of the film industry by expanding co-production opportunities for Turkish projects and encouraging networking between Turkish and foreign film industries.

APULIA FILM COMMISSION
YAPIM DESTEK PLATFORMU
İtalya

Platform, film ve/veya dizi projelerinin yapım süreçlerine destek olmayı amaçlamaktadır.

APULIA FILM COMMISSION
FILM FUNDING PLATFORM
Italy

The platform aims to support the production phase of audiovisual projects and/or a series of audiovisual projects.

BERLINALE ORTAK YAPIM MARKETİ
Almanya

BERLINALE dünyanın farklı köşelerinde uzun metraj film projeleri üzerinde çalışan tüm yapımcılara açık olan uluslararası bir ortak yapım marketidir. Yapımcılara finans ortaklıkları sağlamak amacıyla her yıl yaklaşık yirmi uzun metraj film projesi seçilir.

BERLINALE CO-PRODUCTION MARKET
Germany

Film producers from all over the world can submit their new feature film projects for consideration in the Official Selection. Around 20 new feature film projects are chosen for international co-production and financing collaborations.

CINELINK PROJE GELİŞTİRME
Saray Bosna

Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan yapım veya kurgu aşamasındaki uzun metraj kurgu ve belgesel filmlerin sergilendiği bir platformudur.

CINELINK WORK IN PROGRESS
Sarajevo

CineLink Work in Progress is a showcase of feature-length fiction and documentary films from Southeast Europe, the Middle East, and North Africa that are in the production or post-production stages.

CINELINK ORTAK YAPIM MARKETİ
Saray Bosna

CineLink Ortak Yapım Marketi; geliştirme veya finans aşamasında olan ve gelecek vaad eden Güneydoğu Avrupa filmlerinin buluşma yeridir.

CINELINK CO-PRODUCTION MARKET
Sarajevo

The CineLink Co-Production Market showcases the most promising Southeast European feature film projects in the development and financing stages.

CINEMART ORTAK YAPIM MARKETİ
Hollanda

Uluslararası bir ortak yapım marketi olan CineMart, film yapımcılarına projelerini uluslararası film endüstrisine taşımalarını ve finanse etmelerini sağlayacak olan doğru bağlantıları bulma fırsatları sunan bir platformdur.

CINEMART CO-PRODUCTION MARKET
Netherlands

The CineMart, the international co-production market, provides a platform for filmmakers to launch their ideas to the international film industry and find the right connections to get their projects funded.

CINEPHILIA BOUND CANNES
Fransa

Birinci, ikinci veya üçüncü uzun metraj veya belgesel film projesi üzerinde çalışan Orta Doğu ve Afrika merkezli yazar ve yönetmenler ile uluslararası yapımcılar arasında bir iletişim köprüsü olmayı amaçlayan üç günlük bir ortak yapım platformudur.

CINEPHILIA BOUND CANNES
France

The goal of Cinephilia Bound Cannes is to establish communication between international producers and Middle Eastern and African authors and filmmakers working on their first, second, or third feature narrative or documentary film project.

CINEPHILIA SHORTS LAB
Fransa

Platform, Ortadoğu ve Afrika merkezli özgün, vizyoner ve cesur projeler geliştirerek senaryo yazma sanatına katkıda bulunmayı amaçlar.

CINEPHILIA SHORTS LAB
France

The Cinephilia Short Film Development Platform aims to develop new, visionary, and daring voices in screenwriting from the Middle East and Africa.

EKRAN+ AVRUPA EĞİTİM PROGRAMI
Polonya

Uzun metraj filmlerini hayata geçirmeyi hedefleyen yönetmenler ve yazar-yönetmenler için tasarlanmış olan ve 22 gün süren profesyonel bir eğitim programıdır. Başvuru ücreti yoktur.

EKRAN+ EUROPEAN TRAINING PROGRAMME
Poland

EKRAN+ is a 22-day project-based professional training program, primarily designed for directors/writer-directors and focusing on the vision of their future film. There is no application fee.

FEST PITCHING FORUM
ORTAK YAPIM PLATFORMU
Portekiz

Fest Pitching Platformu, film projelerinin geliştirilmesi ve finans seçenekleri üzerine çalışan uluslararası bir ortak yapım etkinliğidir. Forum dört ayrı kategoriye ayrılmıştır.

FEST PITCHING FORUM
CO-PRODUCTION PLATFORM
Portugal

The Fest Pitching Forum is an international film financing and co-production event that focuses on project facilitation, development, and financing. The forum is organized into four sections.

FIRST FLIGHTS KISA FİLM FONU
Londra

Yeni yeteneklerin uzun metraj bir filme başlamadan önce kısa filmler yaparak fikirlerini test etmelerine olanak tanır. Kısa film ve kısa belgesel projelerinin yapım bütçesine için finansal hibe katkısında bulunur.

FIRST FLIGHTS SHORT FILM FUND
London

The First Flights Short Film Fund allows new talent to put their ideas to the test before committing to a feature film. Grants of up to £7,000 are available for the production of scripted and documentary short film content.

FROM THE HEART PRODUCTIONS
FİLM DESTEĞİ
ABD

Toplum faydası gözeten film, dizi veya belgesel projeleri üzerinde çalışan bağımsız film yapımcılarına finansal alanda destek vermeyi amaçlar.

FROM THE HEART PRODUCTIONS
FILM FUNDING
USA

From The Heart Productions is dedicated to assisting independent filmmakers with unique projects that benefit society in obtaining funding for their projects.

GOETHE ENSTİTÜSÜ
GENÇ YÖNETMENLER AKADEMİSİ
Sırbistan

FIRST FILMS FIRST genellikle Balkan ülkelerinden genç yönetmenlerin ilk uzun metraj film projelerini desteklemeyi amaçlayan profesyonel bir eğitim programıdır. Program bir yıllık bir süreye yayılan dört ayrı modülden oluşur.

GOETHE-INSTITUT
YOUNG DIRECTORS’ ACADEMY
Serbia

FIRST FILMS FIRST is a professional training program designed to help young Southeast European film directors create their first feature-length fiction film. The program is divided into four modules.

HUBERT BALS FONU
Hollanda

Çoğunlukla Afrika, Asya, Latin Amerika, Orta Doğu ve Doğu Avrupalı yapımcıların, senaryo geliştirme aşamasından kurgu aşamasına kadar, tüm film yapım süreci boyunca destek olmayı amaç edinmiş küratöryel bir fondur.

THE HUBERT BALS FUND
Netherlands

It's a curatorial fund dedicated to assisting African, Asian, Latin American, Middle Eastern, and Eastern European filmmakers at all stages of the filmmaking process, from script development to post-production.

IDFA FORUM BELGESEL
FİLM YAPIM ORTAK MARKETİ
Hollanda

Ufuk açan yaratıcı belgesel filmler ve internet platformu projeleri üzerinde çalışan senaristler, yönetmenler ve yapımcılar için en etkili buluşma noktalarından biridir.

IDFA FORUM CO-PRODUCTION MARKET
for DOCUMENTARIES
Netherlands

Idfa Forum is one of the most influential gatherings of filmmakers, creators, and producers working on cutting-edge creative documentaries and new media projects.

INSIDE PICTURES
PROJE GELİŞTİRME PROGRAMI
Londra & Los Angeles

Film sektöründe en az sekiz yıllık bir tecrübeye sahip olan film profesyonelleri için tasarlanmış bir proje geliştirme programıdır.

INSIDE PICTURES
PROJECT DEVELOPMENT PROGRAMME
London & Los Angeles

It is a development program for senior film executives with at least eight years of experience in the industry.

KARLOVY VARY
PROJE GELİŞTİRME PLATFORMU
Çek Cumhuriyeti

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük ve Orta ve Doğu Avrupa'daki en prestijli film festivalidir. Festivalde her yıl dünyanın her yerinden yaklaşık 200 film sergilenir.

KARLOVY VARY WORKS in PROGRESS
EURIMAGES LAB
Czech Republic

The Karlovy Vary International Film Festival is the largest and most prestigious film festival in the Czech Republic, as well as in Central and Eastern Europe. Every year, the Karlovy Vary International Film Festival screens approximately 200 films from around the world.

KÖPRÜDE BULUŞMALAR
Türkiye

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) çatısı altında Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturan bir ortak yapım, iletişim ve eğitim platformudur.

MEETINGS ON THE BRIDGE
Turkiye

It is a co-production, training, and networking platform that connects Turkish and neighboring country producers, directors, and scriptwriters with international film professionals in Turkey.

MEDITERRANEAN FİLM ENSTİTÜSÜ
(MFI) EĞİTİM PROGRAMI
Yunanistan

Senaryo ve proje geliştirme üzerine odaklanan ve sektör çalışanları arasında iletişim ağı kuran özel bir eğitim organizasyonudur.

MEDITERRANEAN FILM INSTITUTE
(MFI) TRAINING ORGANISATION
Greece

It is a specialized training organization that focuses on script and project creation as well as establishing connections with the audiovisual industry.

MIA PITCHING FORUM
ORTAK YAPIM MARKETİ
İtalya

Uluslararası düzeyde yeni film projelerinin oluşturulması ve geliştirilmesini, yeni iş fırsatlarını teşvik etmeyi ve hızlandırmayı amaçlar.

MIA PITCHING FORUM &
CO-PRODUCTION MARKET
Italy

The forum's goal is to encourage and accelerate new business opportunities for the production and creation of new content on a worldwide scale.

NIPKOW PROGRAMI
Almanya

Nipkow Programı, uluslararası film ve medya profesyonellerinin projelerini geliştirmeleri amacıyla hayata geçirilmiş olan, eşine az rastlanır bir burs programıdır. Berlin'de bir araya gelen katılımcılar tanıtım, satış ve yeni teknolojilerin farklı yönlerine odaklanan özel eğitim seminerlerine ve bire-bir mentorluk programlarına katılma fırsatı bulurlar.

THE NIPKOW PROGRAMM
Germany

The Nipkow Programm is a one-of-a-kind fellowship program in Berlin for international film and media professionals to develop and refine their projects. Participants will have the opportunity to attend special training seminars focusing on various aspects of packaging, promotion, sales, and new technologies, in addition to one-on-one mentoring.

OLFFI
Çevrimiçi Platform

Film ve dizi projeleri için kullanılabilecek finans seçenekleri ve yapım teşvikleri hakkında en geniş veri tabanını sunan sitedir.

OLFFI
Online Platform

Olffi is a website that provides a comprehensive database of all public funding programs and production incentives for film, television, and new media.

SOFIA MEETINGS
ORTAK YAPIM MARKETİ
Bulgaristan

Her yıl Sofya Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen uluslararası bir ortak yapım marketidir. Dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce sektör yöneticisi, yapımcı, yönetmen, dağıtımcı ve diğer film profesyonelleri yeni proje ve filmleri keşfetmek üzere Sofya'da bir araya gelirler.

SOFIA MEETINGS
CO-PRODUCTION MARKET
Bulgaria

Sofia Meetings is an annual International Co-production Market held during the Sofia International Film Festival. Over 700 industry executives, producers, directors, distributors, film funds, TV buyers, and other film professionals from all over the world gather in Sofia to discover new projects and films.

SOURCES 2 SENARYO ATÖLYELERİ
Almanya

SOURCES 2, Avrupa film endüstrisinde ufuk açan senaryo yazarlığı atölyeleriyle tanınan köklü bir markadır. Film projeleri üzerinde çalışan profesyoneller için senaryo geliştirme atölyeleri ve ileri seviye eğitimler düzenler.

SOURCES 2 WORKSHOPS
Germany

SOURCES 2 is a well-known brand in the European film industry, with a reputation that extends beyond screenwriting workshops. Professional script development and advanced training are available at Sources 2 workshops for professionals working on a specific film project.

TORINO FILM LAB
FİLM GELİŞTİRME PLATFORMU
İtalya

TFL yıllık buluşma etkinliği; TorinoFilmLab projelerinin, yeteneklerinin ve filmlerinin sergilendiği, program eğitimlerine katılan profesyonellerin sunumlarının yer aldığı ve özgün veya uyarlama bağımsız uzun metraj filmler için düzenlenen küresel bir ortak yapım forumudur.

TORINO FILM LAB
FILM DEVELOPMENT PLATFORM
Italy

The TFL Meeting Event is an annual showcase of TorinoFilmLab's projects, talents, and films, with a global co-production forum for independent original or adapted feature films and a presentation of the professionals trained through the scheme.

TORINO SCRIPT LAB
SENARYO GELİŞTİRME PLATFORMU
İtalya

Henüz erken aşamada olan özgün veya uyarlama film projeleri için düzenlenen bir senaryo yazarlığı programıdır.

TORINO SCRIPT LAB
SCRIPT DEVELOPMENT PLATFORM
Italy

Torino Script Lab is a screenwriting program for fiction feature films in the early stages of development, including both original ideas and adaptations.

VENICE FİLM FİNANS MARKETİ
İtalya

Venice (Venedik) Film Yapım Marketi uluslararası sektör profesyonelleri ile bire bir görüşmeler düzenlemek suretiyle Avrupalı ve uluslararası yapımcıların seçilmiş projelerine finansal destek sağlamalarına destek veren bir platformdur.

THE VENICE GAP-FINANCING MARKET
Italy

The Venice Gap-Financing Market is a platform for selected projects that aims to support European and international producers to secure financing for their projects through one-to-one meetings with potential and pertinent international professionals.


 

KİTLESEL FONLAMA

CROWDFUNDING

 


 

esrinart

You cannot copy content of this page