PLAN


 

SENARYO NASIL YAZILIR?

Okumaya, yazmaya ve sinemaya meraklı olan birçok kişinin aklından geçen ilk soru budur. 

Senaryo yazmak insanın deneyimleyebileceği en benzersiz yolculuklardan biridir. Ancak bu yola çıkmak sanıldığından çok daha fazla özen, cesaret, sabır, hazırlık ve fedakârlık gerektiriyor. Senaryo yazma serüveni dışarıdan bakıldığında harika bir yüzme havuzunda oradan oraya süzülerek keyif yapmak gibi görünse de, aslında okyanusun ortasına balıklama atlamak ve bir kara parçasına ulaşmak için mücadele etmekten farksızdır. Sonunda karaya çıkıldığında, yani senaryo tamamlanıp son haline geldiğinde ise, bu kez karadaki hayatta kalma mücadelesi başlar. Senaryonun bir filme dönüşmesini sağlamak için verilen çaba.

Senaryo yazma serüvenindeki yol haritanızı planlamak adına oldukça faydalı olacağını düşündüğüm birçok bilgiyi bu sayfada bulabilirsiniz.

Yolunuz açık olsun...

HOW to WRITE a SCREENPLAY?

This is the first question that passes through people's minds if they are interested in writing and filmmaking.

Writing a screenplay is one of the unique journeys that a person can experience. However, this journey requires a lot of patience, courage, preparation, and sacrifice than we thought it did. From an external perspective, the screenwriting adventure may seem like a fun day in an aqua-park, but actually, it is no different than jumping into the ocean and struggling to reach a piece of land. And when the land is seen, a new struggle begins to survive on that piece of land. Meaning, when the scenario is completed and finalized, a magical solution must be found to turn it into a movie.

On this page, you can find many valuable tools and information that will be very useful to plan your road map on your screenwriting adventure.

Have a beautiful journey...


 


 

KÜTÜPHANE

Senaryo yazarlığı ile ilgili birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz ve yazarlık yeteneğinizi geliştirmenize katkıda bulunacak harika kitaplar (İngilizce & Türkçe)

LIBRARY

Great books where you can find answers to your questions about screenwriting and improve your writing skills. (in English & Turkish)


 

EĞİTİM KÖŞESİ

Yazarlık, yönetmenlik, sanat yönetmenliği, görüntü yönetmenliği ve film yapımcılığı gibi birçok alanda yeteneğinizi ve bilginizi geliştirebileceğiniz ve çoğu çevrimiçi olarak sunulan eğitim seçenekleri.

TRAINING CORNER

Some online and face-to-face courses and classes where you can develop your skills in different fields; such as creative writing, directing, film production, screenwriting, art direction, and cinematography.


 

SENARYO YAZIM PROGRAMLARI

Yazmak için önceleri bir kâğıt ve kalem yeterli iken, zamanla daktilo ve sonrasında bilgisayar ekranında açılan Word sayfaları kullanılmaya başlandı. Teknolojinin ve sinema sektörünün gelişmesiyle birlikte, senaryo yazmayı kolaylaştıran ve yazara zaman kazandıran özel paket programlar tasarlanmaya başlandı.

Kimisi daha sade, kimisi daha ayrıntılı özellikler içeren bu programlar günümüzde birçok senarist tarafından sıklıkla kullanılıyor. Bunların arasında aylık ve yıllık olarak ödeme gerektirenler olduğu gibi; Celtx, DramaQueen ve Trelby  gibi ücretsiz kullanım sunan programlar da var.

Ayrıntıları incelemek için ilgili logolara tıklayınız.

SCREENWRITING SOFTWARE

Writing tools were once just a pen and paper, then a typewriter, then finally a Word page on a computer screen came into sight. With technological developments, facilitating and time-saving software programs have started to be generated, which most of the screenwriters are using nowadays. 

Some of these screenwriting software programs have more specific content, and some are more plain and simple. Besides the ones that require monthly or annual payments, there are some free software programs as well, such as Celtx, DramaQueen, and Trelby.

Click the related images for more information.


 

FAYDALI İPUÇLARI
USEFUL TIPS

BELGE

Günümüzde en çok kullanılan belge formatlarından biri hiç şüphesiz PDF’dir. PDF dosyalarınızı başka bir formata dönüştürmeniz gerektiğinde ya da desteğe ihtiyaç duyduğunuzda I LOVE PDF sitesinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Diğer formatlarla ilgili dönüştürme seçenekleri için ise çoğunlukla ücretli olan ZAMZAR sitesine başvurabilirsiniz. Kullandığınız ya da kullanmayı düşündüğünüz uygulama ve programların alternatifleri için ALTERNATIVE TO  sitesinden kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir belge hazırlarken belli bir emoji ya da sembole ihtiyaç duyarsanız TEXTKOOL sitesinde neredeyse tüm seçenekleri bulabilirsiniz.

Tamamladığınız eserlerinizi adınıza kaydettirmek için SAHİPLEN, US-COPYRIGHT ve WGA sitelerini inceleyebilirsiniz.

DOCUMENT

Undoubtedly, one of the most used document formats today is PDF. If you need to convert your PDF files to another format or need help with PDF, you can find your answers on the I LOVE PDF website easily and for free. For the conversion options related to other formats, you can visit the ZAMZAR website, which provides mostly paid services.

If you need to use emojis or symbols while preparing any document, you can find almost all the options on the TEXTKOOL website.

You can visit ALTERNATIVE TO to find some useful alternatives to the applications or programs you use or intend to use.

In order to register and secure your completed screenplays or visual arts works, you can check US COPYRIGHT and WGA websites.


 

GÖRSEL

Sevdiğiniz fotoğraflarınızı hoşunuza gitmeyen fonu yüzünden özgeçmiş ya da resmi belgelerinizde kullanamıyorsanız REMOVE.BG sitesinde arka planını kolayca ve ücretsiz olarak şeffaf hale getirebilirsiniz..

Diyelim ki, senaryonuzu yurtdışındaki bir yarışmaya gönderdiniz ve ödül törenine davet edildiniz. Acilen pasaport ya da vize fotoğrafı gerekiyor. Kendi biometrik fotoğrafınızı fotoğraf stüdyosuna gitmenize gerek kalmadan IDPHOTO4YOU sitesine girerek kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Yazılı projelerinizde veya videolarınızda kullanmak üzere dikkat çekici görseller hazırlamak için CANVA sitesine ücretli ya da ücretsiz seçeneklerle üye olabilirsiniz.

Belirli temalarda profesyonel çekilmiş fotoğraflara ihtiyaç duyarsanız SHUTTERSTOCK sitesindeki milyonlarca seçenek içinde arama yapabilirsiniz.

VISUAL

Photos and pictures to be used in resume and presentation files are also very important. If you can’t use your favorite photo on your resume or other official documents because of its background, you can upload it to the REMOVE.BG website and remove the background for free.

If you need professional photographs to use on your projects, you can search through millions of images on SHUTTERSTOCK.

Let's say you sent your spec script to a contest abroad and were invited to the award ceremony. A passport or visa photo is required immediately. You can prepare your bio-metric photo by entering the IDPHOTO4YOU website, without having to go to the photo studio.

To create remarkable images for your videos, films, or written projects, you can subscribe to the CANVA website with paid or free options.


 

SES

Senaryolarınızı İngilizce olarak yazıyorsanız ya da hazırladığınız kısa film ya da videoya İngilizce seslendirme eklemek istiyorsanız SPIK.AI sitesini incelemenizi öneririm. Burada, yazdığınız İngilizce metnin kadın ya da erkek sesi ile seslendirilmesini sağlayabilir ve kaydedip filminize ekleyebilirsiniz.

Aklınıza gelen notları kağıda yazmak yerine ses kaydı olarak alıyorsanız, ses dosyalarını yazıya çeviren SPEECHNOTES  uygulaması çok işinize yarayacaktır.

Senaryo yazarken sessiz ortamlar yerine sesli ya da müzikli ortamlarda çalışmayı tercih ediyorsanız MYNOISE sitesine girerek sayısız arka plan ses demetinden istediğinizi seçebilir ve ilhamla yazabilirsiniz.

AUDIO

If you want to add English voice-overs to your short film or video, I recommend reviewing the SPIK.AI website. You can have your English text voiced by the female or male voice, and you can save and add it to your movie.

If you need to convert your voice files into text, SPEECHNOTES App is the address you are looking for. Photographs and pictures used in CV and presentation files are also crucial.

If you don’t prefer to work in quiet places while writing your scripts, you can go to the MYNOISE website, choose a background noise, and write with inspiration.


 

FİLM YAPIMI

WAVE sitesinde ücretsiz olarak kısa videolar hazırlayabilir, animasyon videoları için ise ücretli hizmet veren ANIMAKER uygulamasını bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz.  

İngilizce senaryolarınız varsa, ücretsiz bir platform olan SCRIPT REVOLUTION  sitesine üye olarak eserlerinizi burada vitrine çıkarabilirsiniz. Kısa filmlere ilgi duyuyorsanız SHORTBYSHORT sitesini ziyaret ederek bu konuda birçok bilgi ve duyuruya ulaşabilirsiniz.

FILMMAKING

You can create eye-catching short videos for free through the WAVE website. If you plan to make animated videos, you can download ANIMAKER, choosing the best pricing plan for you.

You can list your scripts or read other writers’ works on the SCRIPT REVOLUTION website for free. If you are interested in short movies, you can visit the SHORTBYSHORT website and access useful information and announcements on this subject.


 

SEYAHAT

İnsanın senaryo yazarken kendini iyi, ilham dolu ve özgür hissettiği bir yerde olması yazım sürecinin en önemli ayrıntılarından biridir.

Senaryolarınızı bir süreliğine ülkenin ya da dünyanın farklı bir noktasında yazmakgibi bir planınız varsa ROADTRIPPERS sitesine girerek tamamen size özel bir seyahat rotası planlayabilirsiniz.

Projelerinizi günlük rutinden uzaklaşarak, ilham veren topluluklar arasında sürdürmek isterseniz, farklı şehirlerde düzenlenen BRITE TRIBE buluşmaları sizin için harika bir seçenek olabilir.

Ayrıntılı bilgi için ilgili resimlerin üzerine tıklayınız.

TRAVEL

One of the essential details of the screenwriting process is to find a feel-good, inspirational place to write.

If you plan to write in a different place for a while, you can go to the ROAD TRIPPERS website to organize a trip exclusively.

If you’d like to move away from the daily routine for a while and join the inspiring communities to work on your projects, BRIGHT TRIBE RETREATS held in different cities of the world might be an excellent option for you.

Click the related images to get more information.


 

GERÇEK HİKÂYELER

Senarist olsun, izleyici olsun, herkesin favori bir film türü vardır. Benim gerilim ve gizem filmlerine ayrı bir ilgim olmakla beraber, gerçek hayat hikâyelerinden yola çıkan senaryolar da oldukça ilgimi çeker. Peki, yaşanmış hikâyelerden esinlenilerek çekilen filmlerin hangi bölümlerinin gerçekten yaşanmış olduğunu, hangi bölümlerinin hayal ürünüyle şekillendiğini merak ettiniz mi hiç? Cevabınız ‘evet’ ise INFORMATION IS BEAUTIFUL sitesi bu konudaki merakınızı giderebilir. Bu sitede bazı filmlerin bir şerit halinde dakika dakika renklendirilmiş olduğunu göreceksiniz. Koyu mavi gerçek olayları ifade ediyor.

TÜRSAK VAKFI tarafından düzenlenen keyifli senaryo sohbetlerini vakfın Youtube kanalından takip ederbilir; sinema, televizyon ve tiyatro dünyasından isimlerin gerçek hikayelerine tanık olabilirsiniz.

TRUE STORIES

I believe that everyone has a favorite movie genre, whether they are screenwriters or audiences. Although I have a particular interest in thriller and mystery movies, the scenarios based on real-life stories also attract my attention. Have you ever wondered which parts of the movies inspired by true stories and which parts are fiction? If your answer is 'yes', the INFORMATION IS BEAUTIFUL website may satisfy your curiosity as it shows the scene-by-scene breakdown of some of the Hollywood movies

You can read or watch inspirational interviews of the great names from the film industry on FILM COURAGE and THE TALKS websites.


 

KİŞİSEL ATÖLYE

Senaryo yazımının matematiğini çözebilmek ve genel kurallarını daha rahat kavrayabilmek için çokça film izlemek ve mümkün olduğu kadar çok senaryo örneği okumak gerekir.

Aşağıda hazırlamış olduğum mini atölyeden seçtiğiniz filmin senaryosunu indirerek bir yandan filmi izlerken üzerinde çalışabilirsiniz. (İngilizce)

PERSONAL WORKSHOP

To learn the structure of screenwriting and understand its general rules, it is necessary to watch lots of movies and read lots of screenplay samples.

Download the screenplay of the movie you choose below and work on it while watching the movie at the same time.


 

FİLM YAPIM DESTEKLERİ

Bağımsız senaryo yazarları ve yönetmenlerin en büyük arayışlarından biri, emek verdikleri projeleri hayata geçirebilmek için finans kaynakları bulabilmektir. Bu konuda film sektörüne gönül vermiş olan herkese ışık tutabilmek amacıyla yaptığım araştırmaların sonuçlarını aşağıda bulabilirsiniz. Farklı ortak yapım marketlerinin ve forumların başvuru şartlarını, genel kurallarını ve başvuru kabul edilen ülkeleri incelemek için ilgili resimlere tıklayınız.

FILM FUNDING & FORUMS

Undoubtedly, one of the greatest issues of screenwriters, directors, and producers is to find sponsors or financial resources to turn their projects into movies. Below, you can find the results of the researches I made to help everyone who devoted themselves to filmmaking. Click the related images to browse submission requirements, eligible countries, and general rules of different co-production markets and film forums around the world.


 

12 PUNTO TRT SENARYO GÜNLERİ
Türkiye

Senaryo aşamasındaki projeleri desteklemeyi, Türk sinemasına nitelikli senaryolar kazandırmayı ve bu projelerin filme dönüştürülmesini hedefleyen bir platformdur. Başvurular yalnızca tüzel kişiler (yapım şirketi, ajans, STK ve vb.) tarafından yapılabilir. Yalnızca Türk filmlerini değil, uluslararası projeleri de desteklemeyi amaçlar.

12 PUNTO TRT SCRIPT DAYS
Turkey

12 PUNTO is a platform that aims to support projects at the phase of scriptwriting, to bring qualified scenarios to Turkish cinema, and to turn these projects into movies. 12 Punto aims to support not only Turkish films but also international projects. After production and post-production phases, it follows and supports the films' festival circulation and international distribution processes.


 

ACE PRODUCERS ORTAK YAPIM PLATFORMU
Hollanda

Çoğunlukla Avrupalı bağımsız film yapımcılarının oluşturduğu özel bir platformdur. Temel amacı uluslararası ortak yapımların teşvik ve finanse edilmesini sağlamaktır.

ACE PRODUCERS CO-PRODUCTION PLATFORM
Netherlands

The Ace Producers is an exclusive network of experienced independent film producers from Europe and beyond. A fundamental aim of ACE Producers is to encourage and enable international co-productions.


 

ANTALYA FİLM FORUM ORTAK YAPIM MARKETİ
Türkiye

Türkiye film endüstrisinin gelişimini desteklemeyi, Türkiye’den projeler için ortak yapım fırsatlarını genişletmeyi, Türkiye ve uluslararası film endüstrisi arasındaki bağı güçlendirmeyi amaçlayan bir ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformudur.

ANTALYA FILM FORUM CO-PRODUCTION MARKET
Turkey

Antalya Film Forum is a co-production market and project development platform that aims to support the development of the film industry, to expand co-production opportunities for Turkish projects to encourage networking between Turkish and foreign film industries.


 

APULIA FILM COMMISSION YAPIM DESTEK PLATFORMU
İtalya

Yapım aşamasındaki film veya dizi projelerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

APULIA FILM COMMISSION FILM FUNDING PLATFORM
Italy

The platform aims to support the production phase of audiovisual projects and/or a series of audiovisual projects.


 

BERLINALE ORTAK YAPIM MARKETİ
Almanya

BERLINALE dünyanın farklı köşelerinde uzun metraj film projeleri üzerinde çalışan tüm yapımcılara açık olan uluslararası bir ortak yapım marketidir. Yapımcılara finans ortaklıkları sağlamak amacıyla her yıl yaklaşık yirmi uzun metraj film projesi seçilir.

BERLINALE CO-PRODUCTION MARKET
Germany

Film producers from all over the world can submit their new feature film projects for the Official Selection. Around 20 new feature film projects are selected to forge international co-production and financing partnerships.


CINELINK PROJE GELİŞTİRME PLATFORMU

Saray Bosna

Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan yapım veya kurgu aşamasındaki uzun metraj kurgu ve belgesel filmlerin sergilendiği bir platformudur.

CINELINK WORK IN PROGRESS

Sarajevo

CineLink Work in Progress is a showcase of feature-length fiction and documentary films in the production or post-production stages from Southeast Europe, the Middle East, and North Africa.


CINELINK ORTAK YAPIM MARKETİ
Saray Bosna

CineLink Ortak Yapım Marketi; geliştirme veya finans aşamasında olan ve gelecek vaad eden Güneydoğu Avrupa filmlerinin buluşma yeridir.

CINELINK CO-PRODUCTION MARKET
Sarajevo

The CineLink Co-Production Market presents the most promising Southeast European feature film projects in the development and financing stage.


 

CINEMART ORTAK YAPIM MARKETİ
Hollanda

Uluslararası bir ortak yapım marketi olan CineMart, film yapımcılarına projelerini uluslararası film endüstrisine taşımalarını ve finanse etmelerini sağlayacak olan doğru bağlantıları bulma fırsatları sunan bir platformdur.

CINEMART CO-PRODUCTION MARKET
Netherlands

The international co-production market, CineMart, creates a platform to offer filmmakers the opportunity to launch their ideas to the international film industry and find the right connections to get their projects financed.


 

CINEPHILIA BOUND CANNES
Fransa

Orta Doğu ve Afrika'dan, birinci, ikinci veya üçüncü uzun metraj veya belgesel film projesi üzerinde çalışan yazar ve yönetmenleri uluslararası yapımcılar ile buluşturmayı amaçlayan üç günlük bir ortak yapım platformudur.

CINEPHILIA BOUND CANNES
France

Cinephilia Bound Cannes aims to facilitate a dialogue for possible co-production between international producers & authors/filmmakers from the Middle East and Africa, who are working on their first, second or third feature narrative or documentary film project.


 

CINEPHILIA SHORTS LAB
Fransa

Cinephilia Kısa Film Geliştirme Platformu’nun amacı Ortadoğu ve Afrika'dan özgün, vizyoner ve cesur projeler geliştirerek senaryo yazma sanatına katkıda bulunmaktır.

CINEPHILIA SHORTS LAB
France

Cinephilia Short Film Development Platform aims to develop original, visionary, and daring voices in the art of screenwriting from the Middle East and Africa.


 

EKRAN+ AVRUPA EĞİTİM PROGRAMI
Polonya

Uzun metraj filmlerini hayata geçirmeyi hedefleyen yönetmenler ve yazar-yönetmenler için tasarlanmış olan ve 22 gün süren profesyonel bir eğitim programıdır. Başvuru ücreti yoktur.

EKRAN+ EUROPEAN TRAINING PROGRAMME
Poland

EKRAN+ is a 22-day project-based professional training program, primarily designed for directors/writer-directors and focusing on the vision of their future film. There is no application fee.


 

FEST PITCHING FORUM ORTAK YAPIM PLATFORMU
Portekiz

Film projelerinin geliştirilmesi ve finans seçenekleri üzerine çalışan uluslararası bir ortak yapım etkinliğidir. Forum dört ayrı kategoriye ayrılmıştır.

FEST PITCHING FORUM CO-PRODUCTION PLATFORM
Portugal

Fest Pitching Forum is an international film financing and co-production event focused on facilitation, development, and financing film projects. The forum is divided into four categories.


 

FIRST FLIGHTS KISA FİLM FONU

Londra

Yeni yeteneklerin uzun metraj bir filme başlamadan önce kısa filmler yaparak fikirlerini test etmelerine olanak tanır. Kısa film ve kısa belgesel projelerinin yapım bütçesine için finansal hibe katkısında bulunur.

FIRST FLIGHTS SHORT FILM FUND

London

The First Flights Short Fılm Fund allows new talent to test their ideas before embarking on a feature film. Grants of up to £7,000 are available towards scripted and documentary short film content production costs.


 

 

FROM THE HEART PRODUCTIONS FİLM DESTEĞİ

ABD

İlham veren film, dizi veya belgesel projeleri üzerinde çalışan bağımsız film yapımcılarına finansal destek vermeyi amaçlar.

FROM THE HEART PRODUCTIONS FILM FUNDING
USA

From The Heart Productions is dedicated to helping independent filmmakers with unique films that contribute to society get their films funded.


 

GOETHE ENSTİTÜSÜ GENÇ YÖNETMENLER AKADEMİSİ
Sırbistan

FIRST FILMS FIRST genellikle Balkan ülkelerinden genç yönetmenlerin ilk uzun metraj film projelerini desteklemeyi amaçlayan profesyonel bir eğitim programıdır. Program bir yıllık bir süreye yayılan dört ayrı modülden oluşur.

GOETHE-INSTITUT YOUNG DIRECTORS’ ACADEMY
Serbia

FIRST FILMS FIRST is an intensive professional training program aimed at supporting young Southeast European film directors to develop their first feature-length fiction film. The program consists of 4 different modules.


 

HUBERT BALS FONU
Hollanda

Çoğunlukla Afrika, Asya, Latin Amerika, Orta Doğu ve Doğu Avrupalı yapımcıların film yapım süreçlerinde senaryo geliştirme aşamasından kurgu aşamasına kadar destek olmayı amaç edinmiş küratöryel bir fondur.

THE HUBERT BALS FUND

Netherlands

The Hubert Bals Fund is a curatorial fund dedicated to supporting filmmakers from Africa, Asia, Latin America, the Middle East, and parts of Eastern Europe in every stage of the filmmaking process, from script development to post-production.


 

IDFA FORUM BELGESEL FİLM YAPIM ORTAK MARKETİ
Hollanda

Ufuk açan yaratıcı belgesel filmler ve internet platformu projeleri üzerinde çalışan senaristler, yönetmenler ve yapımcılar için en etkili buluşma noktalarından biridir.

IDFA FORUM CO-PRODUCTION MARKET for DOCUMENTARIES
Netherlands

Idfa Forum is one of the most influential meeting places for filmmakers, creators, and producers working on ground-breaking creative documentaries and new media projects.


 

INSIDE PICTURES PROJE GELİŞTİRME PROGRAMI
Londra & Los Angeles

Film sektöründe en az sekiz yıllık bir tecrübeye sahip olan film profesyonelleri için tasarlanmış bir proje geliştirme programıdır.

INSIDE PICTURES PROJECT DEVELOPMENT PROGRAMME
London & Los Angeles

It is a development program for senior film executives who have a minimum of 8-years of experience in the film industry.


 

KARLOVY VARY PROJE GELİŞTİRME PLATFORMU
Çek Cumhuriyeti

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Çek Cumhuriyeti'ndeki en büyük ve Orta ve Doğu Avrupa'daki en prestijli film festivalidir. Festivalde her yıl dünyanın her yerinden yaklaşık 200 film sergilenir.

KARLOVY VARY WORKS IN PROGRESS
Czech Republic

The Karlovy Vary International Film Festival is the largest film festival in the Czech Republic and the most prestigious such festival in Central and Eastern Europe. Each year, the Karlovy Vary IFF presents about 200 films from all over the world.


 

KÖPRÜDE BULUŞMALAR
Türkiye

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) çatısı altında Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturan bir ortak yapım, iletişim ve eğitim platformudur.

MEETINGS ON THE BRIDGE
Turkey

It is a co-production, training, and networking platform that brings producers, directors, and scriptwriters from Turkey and its neighboring countries together with international film professionals in Turkey.


 

MEDITERRANEAN FİLM ENSTİTÜSÜ EĞİTİM PROGRAMI
Yunanistan

Senaryo ve proje geliştirme üzerine odaklanan ve sektör çalışanları arasında iletişim ağı kuran özel bir eğitim organizasyonudur.

MEDITERRANEAN FILM INSTITUTE (MFI) TRAINING ORGANISATION
Greece

The organization is a specialized training organization focusing on script and project development while building connections with the audiovisual industry.


 

MIA PITCHING FORUM VE ORTAK YAPIM MARKETİ
İtalya

Uluslararası düzeyde yeni film projelerinin oluşturulması ve geliştirilmesini, yeni iş fırsatlarını teşvik etmeyi ve hızlandırmayı amaçlar.

MIA PITCHING FORUM & CO-PRODUCTION MARKET
Italy

The forum aims to facilitate, encourage, and accelerate new business opportunities for the development and creation of new content on an international level.


 

NIPKOW PROGRAMI
Almanya

Uluslararası film ve medya profesyonellerini bireysel projelerini geliştirmeleri için Berlin'de bir araya getiren benzersiz bir programdır. Katılımcılara bire bir mentorluk programına ek olarak reklam, pazarlama ve yeni teknolojiler gibi alanlara odaklanan özel eğitim seminerlerine katılım fırsatları da sunulur.

THE NIPKOW PROGRAMM
Germany

The Nipkow Programm is a unique fellowship programme designed for international film and media professionals to develop and refine their projects in Berlin. In addition to one-to-one mentoring, participants will be given the opportunity to attend special training seminars focusing on various aspects of packaging, promotion, sales, and new technologies.


 

OLFFI
Online Platform

Film ve dizi projeleri için kullanılabilecek finans seçenekleri ve yapım teşvikleri hakkında en geniş veri tabanını sunan sitedir.

OLFFI
Online Platform

Olffi is the only website offering a complete database on all public funding programs and production incentives for film, TV, new media, and more.


 

SOFIA MEETINGS ORTAK YAPIM MARKETİ
Bulgaristan

Sofia Meetings her yıl Sofya Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen uluslararası bir ortak yapım marketidir. Her yıl dünyanın her köşesinden 700'den fazla sektör yöneticisi, yapımcı, yönetmen, dağıtımcı ve diğer film profesyonelleri yeni projeler ve filmler keşfetmek amacıyla Sofya'da bir araya gelirler.

SOFIA MEETINGS CO-PRODUCTION MARKET
Bulgaria

Sofia Meetings is an International Co-production Market that takes place every year during the Sofia International Film Festival. More than 700 industry executives, producers, directors, distributors, film funds, TV buyers, and other film professionals from different parts of the world come together in Sofia to discover new projects and films.


 

SOURCES 2 SENARYO YAZMA & GELİŞTİRME & İLETİŞİM AĞI & EĞİTİM
Almanya

SOURCES 2, Avrupa film endüstrisinde ufuk açan senaryo yazımı atölyeleriyle tanınan köklü bir markadır. Film projeleri üzerinde çalışan profesyoneller için senaryo geliştirme atölyeleri ve ileri seviye eğitimler düzenler.

SOURCES 2 SCREENWRITING & DEVELOPMENT & NETWORKING & TRAINING
Germany

SOURCES 2 is a well-established brand with a recognition level in the European film industry that goes beyond scriptwriting workshops. Sources 2 workshops offer professional script development and advanced training for professionals working on a specific film project.


 

TORINO FILM LAB FİLM GELİŞTİRME PLATFORMU
İtalya

TFL Buluşmaları, TorinoFilmLab'da geliştirilen projelerin ve filmlerin sergilendiği ve küresel bir ortak yapım marketinin de bulunduğu yıllık bir etkinliktir.

TORINO FILM LAB FILM DEVELOPMENT PLATFORM
Italy

The TFL Meeting Event is the annual showcase of the projects, talents, and films developed at TorinoFilmLab, featuring a global co-production forum for independent original or adapted feature films and a presentation of the professionals trained within the scheme.


 

TORINO SCRIPT LAB SENARYO GELİŞTİRME PLATFORMU
İtalya

Henüz erken aşamada olan özgün veya uyarlama film projeleri için düzenlenen bir senaryo yazarlığı programıdır.

TORINO SCRIPT LAB SCRIPT DEVELOPMENT PLATFORM
Italy

Torino Script Lab is a screenwriting programme for fiction feature films, both original ideas and adaptations, in the early stages of development.


 

VENICE FİLM FİNANS MARKETİ
İtalya

Venice (Venedik) Film Yapım Marketi uluslararası sektör profesyonelleri ile bire bir görüşmeler düzenlemek suretiyle Avrupalı ve uluslararası yapımcıların seçilmiş projelerine finansal destek sağlamalarına destek veren bir platformdur.

THE VENICE GAP-FINANCING MARKET
Italy

The Venice Gap-Financing Market is a platform for selected projects that aims to support European and international producers to secure financing for their projects through one-to-one meetings with potential and pertinent international professionals.


 

KİTLESEL FONLAMA
CROWDFUNDING

CROWDFON

Gerçekleştirilmesi planlanan bir proje için gereken maddi desteği, projeye ilgi duyan insanları ortak bir ağ üzerinden bir araya getirerek elde etmek üzerine kurulmuş bir kitlesel fonlama platformudur.


CROWDFON

Crowdfon Crowdfunding Platform is a system built on obtaining the financial support required for new projects.


FONGOGO

Her türlü projenin hayata geçmesi için ihtiyaç duyulan sermayenin kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracı olan bir kitlesel fonlama platformudur.


FONGOGO

Fongogo is a crowdfunding platform that contributes to the accumulation of the capital needed for all kinds of new projects.


INDIEGOGO

Indiegogo'nun kitlesel fonlama kampanyaları, çığır açan yeni projelerin hayata geçirilmesine katkıda bulunur.


INDIEGOGO

Indiegogo's crowdfunding campaigns are where new and groundbreaking products take flight, sometimes long before they hit mainstream availability.


KICKSTARTER

Fikirleri gerçeğe dönüştürmek üzere kitlesel fonlama kampanyaları düzenler. Yazar, yönetmen ve yapımcıların yeni projele ve fikirlerini kitlelerle paylaşmalarına ve finanse etmelerine olanak tanır.


KICKSTARTER

Kickstarter Crowdfunding Campaigns make ideas into reality. It’s where creators share new visions for creative work with the communities that will come together to fund them.


SEED & SPARK

Özellikle film yazarı ve yapımcılarının projelerini kitlesel fonlama yoluyla hayata geçirmelerine katkıda bulunmayı amaçlar.


SEED&SPARK

Seed&Spark is a crowdsourced film & TV studio where creators can build audiences through crowdfunding and audiences can watch movies & shows through on-demand streaming.


WEFUNDER

En büyük kitlesel fonlama platformlarıdan biridir. ABD'de yeni bir iş kurmak isteyen ya da yeni bir film projesi üzerinde çalışan kişiler online kayıt olarak finans kaynağı yaratma çalışmalarına hemen başlayabilirler.


WEFUNDER

Wefunder is the largest regulation crowdfunding portal. If you are launching a new business or making a movie in the United States, register online and start raising money right away.


esrinart_logo_dark_